Facebook Twitter Instagram
    Konkretnie o Prawie
    • Osoby indywidualne
    • Przedsiębiorcy
    • Startupy
    • Kontakt
    Konkretnie o Prawie
    You are at:Home»Osoby indywidualne»Czym są polisolokaty i dlaczego powodują tyle kłopotów?

    Czym są polisolokaty i dlaczego powodują tyle kłopotów?

    0
    By Michał Strojek on 5 maja, 2017 Osoby indywidualne

    Od pewnego czasu w mediach słyszy się o problemie polisolokat oraz osobach, które zostały pokrzywdzone w wyniku skorzystania z tego sposobu inwestowania.

    Jednak czym tak naprawdę jest polisolokata?

    Prawidłowa i pełna nazwa polisolokat to ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Produkt ten łączy w sobie umowę ubezpieczenia z inwestowaniem środków finansowych. Co do zasady inwestujący miał wpłacać pieniądze, a po upływie wskazanego w umowie okresu miał uzyskać je z powrotem wraz dodatkowo naliczonym zyskiem. Przewagą polisolokat nad innymi dostępnymi na rynku sposobami inwestowania była możliwość ominięcia tzw. podatku Belki, który nie obejmował zysków z polis lokacyjnych, jakimi są polisolokaty. Sytuacja ta zmieniła się jednak od 1 stycznia 2015 roku, kiedy to również zyski z polisolokat zostały objęte tymże podatkiem.

    Niestety rzeczywistość nie była już tak kolorowa jak broszury reklamowe, czy oferty przedstawiane przez agentów. Inwestowanie w polisolokaty niejednokrotnie kończyło się utratą oszczędności.

    Skąd tak wielu poszkodowanych inwestujących w polisolokaty?

    Na rynku wystąpiły liczne nieprawidłowości, w tym w szczególności:

    • osoby inwestujące w polisolokaty nie były informowane o wysokich opłatach administracyjnych oraz innych dodatkowych opłatach pobieranych w trakcie trwania umowy, np. agent oferujący polisolokatę błędnie informował, iż opłata administracyjna jest opłatą coroczną, podczas gdy kwota opłaty była w rzeczywistości opłatą comiesięczną,

    • klienci byli wprowadzani w błąd poprzez poinformowanie, że umowa jest związana z jednorazową składką, gdy w rzeczywistości zobowiązywali się do płacenia regularnej corocznej lub comiesięcznej składki przez okres np. 10 lat, z tej przyczyny, gdy klient musiał zapłacić kolejną składkę nie posiadał już na to środków, co skutkowało wypowiedzeniem umowy i zatrzymaniem całości zgromadzonego kapitału przez ubezpieczyciela w oparciu o opłatę likwidacyjną,

    • klienci byli wprowadzani w błąd poprzez zapewnienia o gwarantowanym zysku, niewystępowaniu opłat likwidacyjnych, czy możliwości wycofania zainwestowanych środków w każdym momencie, bez konsekwencji,

    • klienci nie byli informowani, że ich środki będą inwestowane na zasadach rynku giełdy papierów wartościowych, co wiąże się z ryzykiem utraty całego zainwestowanego kapitału,

    • klienci nie byli informowani, że ubezpieczenie do którego przystępują nie jest tradycyjną formą ubezpieczenia, która gwarantuje wypłatę środków w razie wystąpienia zdarzenia wskazanego w polisie. W tradycyjnej umowie ubezpieczeniowej określona jest tzw. suma gwarantowana, która musi zostać wypłacona przez ubezpieczyciela. W polisolokatach niejednokrotnie brak było określenia sumy gwarantowanej, a wysokość wypłacanych środków mogła być uzależniania od sukcesu inwestycji poczynionych przy użyciu środków wpłacanych przez klienta,

    • umowy były bardzo rozbudowane, przy użyciu hermetyczne, prawniczego języka, co bardzo utrudniało, a czasem uniemożliwiało pełne zrozumienie treści zawieranego zobowiązania.

    Na wskazane powyżej nieprawidłowości, związane z występującymi na rynku polisolokatami, zwrócił uwagę Rzecznik Ubezpieczonych w Raporcie z dnia 7 grudnia 2012 roku.

    Powyższe zagadnienia, to tylko przykładowe problemy związane z polisolokatami. Obecnie w oparciu o liczne orzeczenia sądów oraz interwencje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, można stwierdzić, że instytucja polisolokat oferowana na rynku często narusza interesy konsumentów.

    W kolejnych wpisach dotyczących polisolokat przedstawię główne pułapki takich umów, podstawy żądania zwrotu utraconych środków oraz przykładowe orzeczenia sądów, które skutkowały odzyskaniem pieniędzy przez oszukanych klientów.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Michał Strojek
    • Website

    Adwokat Michał Strojek jest członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, broniąc pracę magisterską sporządzoną pod kierunkiem Prof. dr. hab. Jerzego Pisulińskiego w Katedrze Prawa Cywilnego. W trakcie studiów oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej był zaangażowany w działanie Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, poprzez pracę w Komisji Prawnej Samorządu Studenckiego, co pozwoliło wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną, także w praktyce nabywając doświadczenia pracy indywidualnej, jak i zespołowej, nad dużymi projektami.

    Related Posts

    Jak poradzić sobie z hejtem w internecie cz. 2 – środki cywilne

    Jak poradzić sobie z hejtem w internecie cz. 1 – środki karne

    Ugoda zawarta przed mediatorem pozwoli otrzymać 500+

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kategorie
    • bez kategorii (1)
    • Osoby indywidualne (20)
    • Przedsiębiorcy (12)
    • Startupy (1)
    20 października, 2018

    Jak poradzić sobie z hejtem w internecie cz. 2 – środki cywilne

    10 października, 2018

    Jak poradzić sobie z hejtem w internecie cz. 1 – środki karne

    30 stycznia, 2018

    Ugoda zawarta przed mediatorem pozwoli otrzymać 500+

    14 listopada, 2017

    Mediacja- czym jest i dlaczego warto z niej korzystać

    18 października, 2017

    Kiedy możemy korzystać z utworu bez naruszeń, czyli dozwolony użytek osobisty

    5 października, 2017

    Nagrywanie rozmów- kiedy jest dozwolone?

    © 2022 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.