Kto i jak może uzyskać zwolnienie od podatku od spadku?

0

Po wcześniejszych wpisach dotyczących zagadnień związany z dziedziczeniem przyszedł czas na zajęcie się sprawami podatkowymi, tj. możliwością uzyskania zwolenianie od obowiązku zapłaty podatku od spadku.

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn reguluje kwestie związane z obowiązkami podatkowymi w sytuacji otrzymania spadku. Zgodnie z zapisami ustawy osoby najbliższe dla spadkodawcy mogą liczyć na całkowite zwolnienie od konieczności zapłacenia podatku od spadku, przy spełnieniu pewnych warunków.

Do osób najbliższych zaliczono: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki, itp.), wstępnych (rodziców, dziadków, itp.), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Warunkiem uzyskania zwolnienie jest zgłoszenie nabycia spadku właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, w terminie 6 miesięcy od nabycia spadku.

Od kiedy liczy się termin:

– jeżeli postępowanie spadkowe toczył się przed sądem wskazany termin liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,

– w razie przeprowadzenia sprawy spadkowej przed notariuszem termin liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Co istotne ważna jest data uprawomocnienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, nawet jeżeli postępowanie działowe dopiero się rozpoczęło.

Zgłoszenia dokonuje się na formularzu SD-Z2, który można uzyskać w każdym Urzędzie Skarbowym lub pobrać ze strony internetowej (http://www.mf.gov.pl/documents/766655/3088112/SD-Z2++2014.pdf).

!!! Bardzo ważne jest, aby zgłoszenia dokonać we wskazanym 6-miesięcznym terminie, ponieważ w razie spóźnienia, spadkobierca traci prawo do zwolnienia od podatku.

Możliwość uzyskania zwolnienia nie występowała zawsze w polski systemie podatkowym i nie dotyczy spadków, gdy zgon spadkodawcy nastąpił przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Share.
Michał Strojek

Adwokat Michał Strojek jest członkiem Krakowskiej Izby Adwokackiej. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, broniąc pracę magisterską sporządzoną pod kierunkiem Prof. dr. hab. Jerzego Pisulińskiego w Katedrze Prawa Cywilnego. W trakcie studiów oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej był zaangażowany w działanie Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, poprzez pracę w Komisji Prawnej Samorządu Studenckiego, co pozwoliło wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną, także w praktyce nabywając doświadczenia pracy indywidualnej, jak i zespołowej, nad dużymi projektami.

Leave A Reply