W dzisiejszym wpisie zajmę się środkami cywilnym ochrony przez atakiem hejtera w Internecie. Dochodzenie swoich praw na drodze cywilnej jest o tyle trudniejsze, że obecne regulacje prawne nie umożliwiają samodzielnie ustalić danych osobowych autora wpisu, a jak wszyscy wiemy praktycznie wszystkie krzywdzące wpisy w Internecie są umieszczane przy wykorzystaniu konto anonimowych.
Dlatego też często w pierwszej kolejności należy skorzystać z drogi karnej, żeby ustalić prawdziwe dane autora wpisu, a następnie skorzystać ze środków cywilnych.
W razie atak ze strony hejtera w Internecie najczęściej będziemy korzystać z ochrony naszych dób osobistych jakimi są m.in.: dobre imię, cześć i godność, którą zapewnia nam art. 23 k.c.
Zgodnie z treścią tego przepisu: „dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”
W razie naruszenia naszych dóbr osobistych przez internetowego hejtera możemy żądać:
a) zaniechania tego działania, np. poprzez usunięcie wpisu,
b) usunięcia skutków naruszenia, w tym złożenia oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
c) zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny,
d) naprawienia wyrządzonej szkody.
Gdy ktoś hejtuje Cię w Internecie zawsze warto podjąć próbę polubownego rozwiązania sytuacji, np. poprzez skierowania odpowiedniego wezwania do napastnika. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego skutku pozostaje obrona swoich praw na drodze sądowej.
2 komentarze
Prowadzę instagrama, kiedyś miałam mało followersów. Teraz ta liczba się zmieniła na parenaście tysięcy. Pod każdym moim zdjęciem dostaję jakiś komentarz od hejtera… Niektóre ignoruje, niektóre usuwam i zgłaszam. Mam tego dość…
Pani Alu,
dziękuję za przesłany komentarz. Sytuacja, o której Pani pisze jest niestety bardzo częsta i nie należy jej ignorować. Może to spowodować, że osoba przesyłająca hejtujące komentarze tylko zintensyfikuje swoje działania. Dlatego warto podjąć działania pozwalające ustalić tożsamość hejtera, co umożliwia przede wszystkim „ścieżka karna”, a następnie zdecydować czy podjąć działania na drodze cywilnej czy też karnej. Jeżeli miałaby Pani pytania zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią. Pomożemy Pani wybrać najlepszą formę działania.
Pozdrawiam serdecznie,
adw. Michał Strojek