Jak podaje strona internetowa Urzędu patentowego: „znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa”.
Przykładowo znakiem towarowym może być:
- wyraz,
- rysunek,
- ornament,
- kompozycja kolorystyczna,
- forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania,
- melodia lub inny sygnał dźwiękowy,
- zapach.
W obrocie gospodarczym najczęściej rejestrowanymi są:
- nazwy firm,
- logo firm.
Aby uzyskać ochronę znaku towarowego należy dokonać jego rejestracji w Urzędzie Patentowym RP z siedziba w Warszawie. Procedura rejestracji znaku towarowego w polskich warunkach trwa około 10 miesięcy. W wyniku rejestracji znaku towarowego otrzymujemy ochronę na 10 lat, po upływie których okres ochronny można przedłużyć o kolejne okresy. Po zakończeniu procedury rejestracji otrzymujemy świadectwo ochronne z numerem rejestracyjnym.
Jakie korzyści otrzymamy w wyniku rejestracji znaku towarowego?
I. Ochrona nazwy firmy lub logo.
Każdy kto zakładał działalność gospodarczą wie jak istotne jest wymyślenie dobrej nazwy dla firmy, a także rozpoznawalnego logo. Prowadząc marketing naszej firmy chcemy, aby klienci utożsamiali się z oferowanymi produktami i wyszukiwali ich w gąszczu ofert występujących na rynku. Posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego na nazwę lub logo pozwala nam w sposób bezpieczny inwestować w rozpoznawalność naszej firmy oraz naszych produktów. Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że każdy przedsiębiorca chciałbym aby klient miał równie pozytywne skojarzenia z logiem przedsiębiorstwa, jak obecnie na rynku mają produkty „z jabłuszkiem” lub w charakterystycznie fioletowym kolorze opakowania, co produkty znanej marki czekolad. Zbudowanie marki firmy pozwala na stworzenie więzi z klientem, który będzie wyszukiwał naszych produktów na półce. Rejestracja znaku towarowego zapewnia możliwość łatwego wykazania, ze dana nazwa lub logo jest naszą własnością i jesteśmy wyłącznie uprawnieni do jej wykorzystywania. Wystarczy przedstawić świadectwo ochronne z numerem rejestracyjnym. Pozwala to na spokojne inwestowanie w promocje własnej marki, ponieważ nawet jeżeli ktoś zacząłby korzystać z takiej samej nazwy lub loga, nie będziemy mieli trudności w wykazaniu, iż to nam przysługuje uprawnienie do jego wykorzystywania. W przypadku braku rejestracji może się okazać, że wydanie znacznych pieniędzy na kampanie reklamową będą skutkowały zyskami konkurencyjnej firmy.
II. Budowanie wiarygodności marki
W wyniku dokonania rejestracji może zaopatrzyć nazwę naszej firmy w charakterystyczny symbol ®, który daje znać innym uczestnikom rynku, że nazwa została zarejestrowana. Co więcej posiadanie symbolu rejestracji sprawia, iż lepiej postrzegają nas klienci oraz kontrahenci. Jesteśmy bardziej wiarygodni oraz profesjonalni, jeżeli dbamy o ochronę naszej marki.
III. Możliwość obrotu znakiem.
Rejestracja znaku towarowego umożliwia jego sprzedaż, udzielanie licencji czy zastawianie. Jeżeli poniesiemy koszty marketingu, co będzie skutkowało zbudowaniem marki w oparciu o znak towarowy, możemy następnie sprzedać go innemu przedsiębiorcy lub umożliwić korzystanie z odpowiednią opłatą. Pozwala to na rozszerzenie działalności własnej firmy oraz uzyskanie dodatkowych źródeł zysku. Co więcej posiadanie przez przedsiębiorstwo zarejestrowanych znaków towarowych podnosi jego wartość.
Podsumowanie
Rejestracja znaku towarowego polega na zgłoszeniu np. nazwy firmy lub logo do Urzędu Patentowego RP. Pomimo tego, że wiąże się to z kosztami daje jednocześnie liczne profity, W szczególności ochronę własnej marki, bezpieczeństwo inwestowania w marketing, a także możliwość uzyskania dodatkowych zysków w wyniku obrotu znakiem towarowym